StatusNet - en to ar translation catalogue (561 entries)

en:  (free service)
ar:  (خدمة حرة)

en: %s and friends
ar: %s والأصدقاء

en: %s group
ar: مجموعة %s

en: %s group members
ar: أعضاء مجموعة %s

en: %s groups
ar: مجموعات %s

en: %s is not a valid color!
ar: %s ليس لونًا صحيحًا!

en: %s joined group %s
ar: %s انضم إلى مجموعة %s

en: %s public timeline
ar: مسار %s الزمني العام

en: %s status
ar: حالة %s

en: %s subscribers
ar: مشتركو %s

en: %s subscribers, page %d
ar: مشتركو %s، الصفحة %d

en: %s subscriptions
ar: اشتراكات %s

en: %s subscriptions, page %d
ar: اشتراكات %s، الصفحة %d

en: %s timeline
ar: مسار %s الزمني

en: %s's groups
ar: مجموعات %s

en: (None)
ar: (لا شيء)

en: (none)
ar: (لا شيء)

en: A list of the users in this group.
ar: قائمة بمستخدمي هذه المجموعة.

en: API method not found.
ar: لم يوجد رمز التأكيد.

en: About
ar: عن

en: About: %s
ar: عن: %s

en: Accept
ar: اقبل

en: Access
ar: نفاذ

en: Account
ar: الحساب

en: Add
ar: أضف

en: Add or edit %s logo
ar: أضف أو عدّل شعار %s

en: Add to favorites
ar: أضف إلى المفضلات

en: Address
ar: العنوان

en: Admin
ar: إداري

en: Admins
ar: الإداريون

en: After
ar: بعد

en: Ajax Error
ar: خطأ أجاكس

en: Aliases
ar: الكنى

en: All
ar: الكل

en: All groups
ar: كل المجموعات

en: All members
ar: جميع الأعضاء

en: All subscribers
ar: جميع المشتركين

en: All subscriptions
ar: جميع الاشتراكات

en: Already logged in.
ar: والج بالفعل.

en: Already subscribed!
ar: مُشترك أصلا!

en: Always
ar: الكنى

en: Are you sure you want to delete this notice?
ar: أمتأكد من أنك تريد حذف هذا الإشعار؟

en: Atom
ar: أتوم

en: Attach
ar: أرفق

en: Attach a file
ar: أرفق ملفًا

en: Attachments
ar: مرفقات

en: Author
ar: المؤلف

en: Automatic shortening service to use.
ar: خدمة التقصير المطلوب استخدامها.

en: Automatically subscribe new users to this user.
ar: أشرك المستخدمين الجدد بهذا المستخدم تلقائيًا.

en: Available characters
ar: المحارف المتوفرة

en: Avatar
ar: أفتار

en: Avatar deleted.
ar: حُذف الأفتار.

en: Avatar directory
ar: دليل الأفتار.

en: Avatar path
ar: مسار الأفتارات

en: Avatar server
ar: خادوم الأفتارات

en: Avatar settings
ar: إعدادات الأفتار

en: Avatar updated.
ar: رُفع الأفتار.

en: Avatars
ar: أفتارات

en: Background
ar: الخلفية

en: Background directory
ar: دليل الخلفيات

en: Background path
ar: مسار الخلفيات

en: Background server
ar: خادوم الخلفيات

en: Backgrounds
ar: خلفيات

en: Basic site configuration
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Be the first to post one!
ar: كن أول من يُرسل!

en: Be the first to post!
ar: كن أول من يُرسل!

en: Before
ar: قبل

en: Beyond the page limit (%s)
ar: وراء حد الصفحة (%s)

en: Bio
ar: السيرة

en: Bio Limit
ar: حد السيرة

en: Bio: %s
ar: السيرة: %s

en: Block
ar: امنع

en: Block this user
ar: امنع هذا المستخدم

en: Block user
ar: امنع المستخدم

en: Block user failed.
ar: فشل منع المستخدم.

en: Block user from group
ar: امنع المستخدم من المجموعة

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Can't delete this notice.
ar: تعذّر حذف هذا الإشعار.

en: Can't save new password.
ar: تعذّر حفظ كلمة السر الجديدة.

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cannot read file.
ar: تعذّرت قراءة الملف.

en: Change
ar: غيّر

en: Change background image
ar: غيّر صورة الخلفية

en: Change colours
ar: غيّر الألوان

en: Change email handling
ar: غير أسلوب التعامل مع البريد الإلكتروني

en: Change logo
ar: غيّر الشعار

en: Change password
ar: غيّر كلمة السر

en: Change theme
ar: غيّر السمة

en: Change your password
ar: غير كلمة سرّك

en: Change your password.
ar: غيّر كلمة سرك.

en: Change your profile settings
ar: غيّر إعدادات ملفك الشخصي

en: Closed
ar: ممنوع

en: Command complete
ar: اكتمل الأمر

en: Command failed
ar: فشل الأمر

en: Command results
ar: نتائج الأمر

en: Confirm
ar: أكّد

en: Confirm Address
ar: عنوان التأكيد

en: Confirmation cancelled.
ar: أُلغي التأكيد.

en: Confirmation code
ar: رمز التأكيد

en: Confirmation code not found.
ar: لم يوجد رمز التأكيد.

en: Connect
ar: اتصل

en: Contact
ar: اتصل

en: Contact email address for your site
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صالح: %s

en: Content
ar: المحتوى

en: Conversation
ar: محادثة

en: Could not create aliases.
ar: تعذّر إنشاء الكنى.

en: Could not create favorite.
ar: تعذّر إنشاء مفضلة.

en: Could not delete favorite.
ar: تعذّر حذف المفضلة.

en: Could not find target user.
ar: تعذّر إيجاد المستخدم الهدف.

en: Could not insert message.
ar: تعذّر إدراج الرسالة.

en: Could not parse message.
ar: تعذّر تحليل الرسالة.

en: Could not save profile.
ar: تعذّر حفظ الملف الشخصي.

en: Could not save subscription.
ar: تعذّر حفظ الاشتراك.

en: Could not set group membership.
ar: تعذّر ضبط عضوية المجموعة.

en: Could not subscribe.
ar: تعذّر الاشتراك.

en: Could not update group.
ar: تعذر تحديث المجموعة.

en: Could not update user.
ar: تعذّر تحديث المستخدم.

en: Could not update your design.
ar: تعذّر تحديث تصميمك.

en: Couldn't delete email confirmation.
ar: تعذّر حذف تأكيد البريد الإلكتروني.

en: Couldn't delete subscription.
ar: تعذّر حذف الاشتراك.

en: Couldn't insert new subscription.
ar: تعذّر إدراج اشتراك جديد.

en: Couldn't save profile.
ar: تعذّر حفظ الملف الشخصي.

en: Couldn't save tags.
ar: تعذّر حفظ الوسوم.

en: Couldn't update user.
ar: تعذّر تحديث المستخدم.

en: Couldn't update your design.
ar: تعذّر تحديث تصميمك.

en: Create a new group
ar: أنشئ مجموعة جديدة

en: Create an account
ar: أنشئ حسابًا

en: Created
ar: أنشئ

en: Creative Commons Attribution 3.0
ar: المشاع المبدع نسبة المنصف إلى مؤلفه 3.0

en: Current confirmed email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المُؤكد الحالي.

en: Database error
ar: خطأ قاعدة بيانات

en: Default site language
ar: لغة الموقع المبدئية

en: Default subscription
ar: الاشتراك المبدئي

en: Default timezone
ar: المنطقة الزمنية المبدئية

en: Default timezone for the site; usually UTC.
ar: المنطقة الزمنية المبدئية للموقع؛ ت‌ع‌م عادة.

en: Delete
ar: احذف

en: Delete notice
ar: احذف الإشعار

en: Delete this notice
ar: احذف هذا الإشعار

en: Delete this user
ar: احذف هذا المستخدم

en: Delete user
ar: احذف المستخدم

en: Describe yourself and your interests
ar: صِف نفسك واهتماماتك

en: Description
ar: الوصف

en: Design
ar: التصميم

en: Design configuration
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Design defaults restored.
ar: استعيدت مبدئيات التصميم.

en: Design your profile
ar: صمّم ملفك الشخصي

en: Direct messages from %s
ar: رسائل مباشرة من %s

en: Direct messages to %s
ar: رسالة مباشرة %s

en: Directory path to locales
ar: مسار دليل المحليات

en: Disfavor favorite
ar: ألغِ تفضيل المفضلة

en: Disfavor this notice
ar: ألغِ تفضيل هذا الإشعار

en: Do not block this user
ar: لا تمنع هذا المستخدم

en: Do not delete this notice
ar: لا تحذف هذا الإشعار

en: Duplicate notice
ar: ضاعف الإشعار

en: Edit
ar: عدّل

en: Edit %s group
ar: عدّل مجموعة %s

en: Edit %s group properties
ar: عدّل خصائص مجموعة %s

en: Edit Avatar
ar: عدّل الأفتار

en: Edit profile settings
ar: عدّل إعدادات الملف الشخصي

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Email address already exists.
ar: عنوان البريد الإلكتروني موجود مسبقًا.

en: Email address confirmation
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Email address, like "UserName@example.org"
ar: عنوان البريد الإلكتروني، مثل "UserName@example.org"

en: Email addresses
ar: عناوين البريد الإلكتروني

en: Enjoy your hotdog!
ar: استمتع بالنقانق!

en: Enter a nickname or email address.
ar: أدخل اسمًا مستعارًا أو عنوان بريد إلكتروني.

en: Error inserting new profile
ar: خطأ أثناء إدراج الملف الشخصي الجديد

en: Error inserting remote profile
ar: خطأ أثناء إدراج الملف الشخصي البعيد

en: Error removing the block.
ar: خطأ أثناء منع الحجب.

en: Error saving address confirmation.
ar: خطأ أثناء حفظ تأكيد العنوان.

en: Error saving notice.
ar: خطأ أثناء حفظ الإشعار.

en: Error saving user; invalid.
ar: خطأ أثناء حفظ المستخدم؛ غير صالح.

en: Error setting user.
ar: خطأ أثناء ضبط المستخدم.

en: Error setting user. You are probably not authorized.
ar: لا تملك تصريحًا.

en: Error updating remote profile
ar: خطأ أثناء تحديث الملف الشخصي البعيد

en: Error with confirmation code.
ar: خطأ في رمز التأكيد.

en: Export data
ar: صدّر البيانات

en: FAQ
ar: الأسئلة المكررة

en: Failed updating logo.
ar: فشل رفع الشعار.

en: Fancy URLs
ar: مسارات فاخرة

en: Favor
ar: فضّل

en: Favor this notice
ar: فضّل هذا الإشعار

en: Favorites
ar: المفضلات

en: Featured
ar: مُختارون

en: Featured users
ar: مستخدمون مختارون

en: Filter tags
ar: رشّح الوسوم

en: Find people on this site
ar: ابحث عن أشخاص على هذا الموقع

en: Full name
ar: الاسم الكامل

en: Full name is too long (max 255 chars).
ar: الاسم الكامل طويل جدا (الأقصى 255 حرفًا)

en: Fullname: %s
ar: الاسم الكامل: %s

en: Go
ar: اذهب

en: Go to the installer.
ar: اذهب إلى المُثبّت.

en: Group
ar: مجموعات

en: Group design
ar: تصميم المجموعة

en: Group logo
ar: شعار المجموعة

en: Group not found!
ar: لم توجد المجموعة!

en: Group profile
ar: ملف المجموعة الشخصي

en: Group search
ar: بحث في المجموعات

en: Groups
ar: مجموعات

en: Groups %s is a member of
ar: المجموعات التي %s عضو فيها

en: Groups with most members
ar: المجموعات الأكثر أعضاءً

en: Groups with most posts
ar: المجموعات الأكثر مرسلات

en: Groups, page %d
ar: المجموعات، صفحة %d

en: Help
ar: مساعدة

en: Help me!
ar: ساعدني!

en: Home
ar: الرئيسية

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Homepage is not a valid URL.
ar: الصفحة الرئيسية ليست عنونًا صالحًا.

en: Homepage: %s
ar: الصفحة الرئيسية: %s

en: Homepage: %s
ar: الصفحة الرئيسية: %s

en: I want to post notices by email.
ar: أريد أن أرسل الملاحظات عبر البريد الإلكتروني.

en: IM
ar: محادثة فورية

en: IM Address
ar: عنوان المراسلة الفورية

en: IM Settings
ar: إعدادات المراسلة الفورية

en: IM is not available.
ar: المراسلة الفورية غير متوفرة.

en: Inbox
ar: صندوق الوارد

en: Incoming email
ar: البريد الإلكتروني الوارد

en: Incorrect old password
ar: كلمة السر القديمة غير صحيحة

en: Incorrect username or password.
ar: اسم المستخدم أو كلمة السر غير صحيحان.

en: Invalid alias: "%s"
ar: كنية غير صالحة: "%s"

en: Invalid email address: %s
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صالح: %s

en: Invalid logo URL.
ar: حجم غير صالح.

en: Invalid notice content
ar: محتوى إشعار غير صالح

en: Invalid size.
ar: حجم غير صالح.

en: Invalid tag: "%s"
ar: وسم غير صالح: "%s"

en: Invitation(s) sent
ar: أُرسلت الدعوة

en: Invitations
ar: الدعوات

en: Invitations enabled
ar: أُرسلت الدعوة

en: Invite
ar: ادعُ

en: Invite new users
ar: دعوة مستخدمين جدد

en: Invite only
ar: ادعُ

en: It runs the [StatusNet](http://status.net/) microblogging software, version %s, available under the [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).
ar: يعمل على برنامج التدوين المُصغّر [StatusNet](http://status.net/) -النسخة %s- المتوفر تحت [رخصة غنو أفيرو العمومية](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).

en: Jabber
ar: جابر

en: Join
ar: انضم

en: Language
ar: اللغة

en: Leave
ar: غادر

en: License
ar: الرخصة

en: Links
ar: وصلات

en: Local
ar: الموقع

en: Local views
ar: المشاهدات المحلية

en: Location
ar: الموقع

en: Location: %s
ar: الموقع: %s

en: Location: %s
ar: الموقع: %s

en: Login
ar: لُج

en: Login to site
ar: لُج إلى الموقع

en: Login to the site
ar: لُج إلى الموقع

en: Logo
ar: الشعار

en: Logo updated.
ar: حُدّث الشعار.

en: Logout
ar: اخرج

en: Logout from the site
ar: اخرج من الموقع

en: Lost or forgotten password?
ar: أنسيت كلمة السر؟

en: Make this user an admin
ar: اجعل هذا المستخدم إداريًا

en: Member since
ar: عضو منذ

en: Members
ar: الأعضاء

en: Message
ar: رسالة

en: Message sent
ar: أُرسلت الرسالة

en: More...
ar: المزيد...

en: Never
ar: استرجع

en: New
ar: جديد

en: New group
ar: مجموعة جديدة

en: New message
ar: رسالة جديدة

en: New notice
ar: إشعار جديد

en: New password
ar: كلمة سر جديدة

en: New private message from %s
ar: رسالة خاصة جديدة من %s

en: New user welcome
ar: ترحيب المستخدمين الجدد

en: New users
ar: مستخدمون جدد

en: Nickname
ar: الاسم المستعار

en: Nickname or email address
ar: الاسم المستعار أو البريد الإلكتروني

en: No
ar: لا

en: No ID
ar: لا هوية

en: No Jabber ID.
ar: لا هوية جابر.

en: No attachments
ar: لا مرفقات

en: No authorization request!
ar: لا طلب استيثاق!

en: No confirmation code.
ar: لا رمز تأكيد.

en: No content!
ar: لا محتوى!

en: No current status
ar: لا حالة حالية

en: No email address.
ar: لا عنوان بريد إلكتروني.

en: No group specified.
ar: لا مجموعة مُحدّدة.

en: No id argument.
ar: لا مُدخل هوية.

en: No id.
ar: لا هوية.

en: No message text!
ar: لا نص في الرسالة!

en: No nickname
ar: لا اسم مستعار

en: No nickname.
ar: لا اسم مستعار.

en: No notice
ar: لا إشعار

en: No notice id
ar: لا هوية إشعار

en: No one is subscribed to you.
ar: لا أحد مشترك بك.

en: No phone number.
ar: لا رقم هاتف.

en: No profile specified.
ar: لا ملف شخصي مُحدّد.

en: No profile with that ID.
ar: لا ملف شخصي بهذه الهوية.

en: No profile with that id.
ar: لا ملف بهذه الهوية.

en: No results.
ar: لا نتائج.

en: No return-to arguments
ar: لا مُدخل هوية.

en: No size.
ar: لا حجم.

en: No such attachment.
ar: لا مرفق كهذا.

en: No such document.
ar: لا مستند كهذا.

en: No such file.
ar: لا ملف كهذا.

en: No such group
ar: لا مجموعة كهذه

en: No such group.
ar: لا مجموعة كهذه.

en: No such message.
ar: لا رسالة كهذه.

en: No such notice.
ar: لا إشعار كهذا.

en: No such page
ar: لا صفحة كهذه

en: No such recovery code.
ar: لا رمز استعادة كهذا.

en: No such tag.
ar: لا وسم كهذا.

en: No such user.
ar: لا مستخدم كهذا.

en: No uploaded attachments
ar: لا مرفقات مرفوعة

en: None
ar: لا شيء

en: Not a local user.
ar: ليس مُستخدمًا محليًا.

en: Not a recovery code.
ar: ليس رمز استعادة.

en: Not a registered user.
ar: ليس مستخدمًا مسجلًا.

en: Not a supported data format.
ar: ليس نسق بيانات مدعوم.

en: Not a valid Jabber ID
ar: ليست هوية جابر صالحة

en: Not a valid email address
ar: ليس عنوان بريد صالح

en: Not a valid email address.
ar: ليس عنوان بريد صالح.

en: Not a valid nickname.
ar: ليس اسمًا مستعارًا صحيحًا.

en: Not a valid people tag: %s
ar: ليس وسم أشخاص صالح: %s

en: Not expecting this response!
ar: لم أتوقع هذا الرد!

en: Not found
ar: لم يوجد

en: Not found.
ar: لم يوجد.

en: Not logged in
ar: لست والجًا

en: Not logged in.
ar: لست والجًا.

en: Not subscribed!
ar: لست مُشتركًا!

en: Note
ar: ملاحظة

en: Notice
ar: إشعارات

en: Notice Search
ar: بحث الإشعارات

en: Notice deleted.
ar: حُذف الإشعار.

en: Notices
ar: الإشعارات

en: Notices tagged with %s
ar: الإشعارات الموسومة ب%s

en: Nudge
ar: نبّه

en: Nudge sent
ar: أرسل التنبيه

en: Nudge sent!
ar: أُرسل التنبيه!

en: Nudge this user
ar: نبّه هذا المستخدم

en: Off
ar: عطّل

en: Old password
ar: كلمة السر القديمة

en: On
ar: مكّن

en: Only the sender and recipient may read this message.
ar: يحق للمُرسل والمستلم فقط قراءة هذه الرسالة.

en: Options saved.
ar: حُفظت الخيارات.

en: Original
ar: الأصلي

en: Other
ar: أخرى

en: Other Settings
ar: إعدادات أخرى

en: Other options
ar: خيارات أخرى

en: Outbox
ar: صندوق الصادر

en: Page notice
ar: إشعار الصفحة

en: Password
ar: كلمة السر

en: Password change
ar: تغيير كلمة السر

en: Password must be 6 or more characters.
ar: يجب أن تكون كلمة السر 6 حروف أو أكثر.

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة السر

en: Password recovery requested
ar: طُلبت استعادة كلمة السر

en: Password saved.
ar: حُفظت كلمة السر.

en: Passwords don't match.
ar: كلمتا السر غير متطابقتين.

en: Path
ar: المسار

en: Path to locales
ar: مسار المحليات

en: Paths
ar: المسارات

en: Paths configuration
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: People
ar: أشخاص

en: People %s subscribes to
ar: الأشخاص الذين اشترك بهم %s

en: People Search
ar: بحث في الأشخاص

en: People search
ar: بحث في الأشخاص

en: People subscribed to %s
ar: الأشخاص المشتركون ب%s

en: Personal
ar: شخصية

en: Personal message
ar: رسالة شخصية

en: Personal profile and friends timeline
ar: الملف الشخصي ومسار الأصدقاء الزمني

en: Photo
ar: صورة

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Preferences saved.
ar: حُفِظت التفضيلات.

en: Preferred language
ar: اللغة المفضلة

en: Preview
ar: عاين

en: Privacy
ar: خصوصية

en: Private
ar: خصوصية

en: Problem saving notice.
ar: مشكلة أثناء حفظ الإشعار.

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Profile URL
ar: مسار الملف الشخصي

en: Profile design
ar: تصميم الملف الشخصي

en: Profile information
ar: معلومات الملف الشخصي

en: Profile settings
ar: إعدادات الملف الشخصي

en: Provider
ar: المزود

en: Public
ar: عام

en: Public tag cloud
ar: سحابة الوسوم العمومية

en: Public timeline
ar: المسار الزمني العام

en: Public timeline, page %d
ar: المسار الزمني العام، صفحة %d

en: RSS 1.0
ar: آرإس​إس 1.0

en: RSS 2.0
ar: آرإس​إس 2.0

en: Recent tags
ar: الوسوم الحديثة

en: Recipient user not found.
ar: لم يُعثر على المستخدم المستلم.

en: Recover
ar: استرجع

en: Recover password
ar: استعد كلمة السر

en: Recovery code for unknown user.
ar: رمز استعادة لمستخدم غير معروف.

en: Register
ar: سجّل

en: Registration not allowed.
ar: لا يُسمح بالتسجيل.

en: Registration successful
ar: نجح التسجيل

en: Reject
ar: ارفض

en: Reject this subscription
ar: ارفض هذا الاشتراك

en: Remember me
ar: تذكّرني

en: Remote subscribe
ar: اشتراك بعيد

en: Remove
ar: أزل

en: Replies
ar: الردود

en: Replies to %s
ar: الردود على %s

en: Replies to %s, page %d
ar: الردود على %s، الصفحة %d

en: Reply
ar: رُد

en: Reply to %s sent
ar: رُد على رسالة %s

en: Reply to this notice
ar: رُد على هذا الإشعار

en: Report URL
ar: بلّغ عن المسار

en: Reset
ar: أعد الضبط

en: Reset back to default
ar: ارجع إلى المبدئي

en: Reset password
ar: أعد ضبط كلمة السر

en: Restore default designs
ar: استعد التصميمات المبدئية

en: Same as password above
ar: نفس كلمة السر أعلاه

en: Sandbox this user
ar: ألغِ منع هذا المستخدم

en: Save
ar: أرسل

en: Save design
ar: احفظ التصميم

en: Save paths
ar: احفظ المسارات

en: Save site settings
ar: اذف إعدادت الموقع

en: Search
ar: ابحث

en: Search help
ar: ابحث في المساعدة

en: Search site
ar: ابحث في الموقع

en: Select tag to filter
ar: اختر وسمًا لترشيحه

en: Send
ar: أرسل

en: Send a direct message to this user
ar: أرسل رسالة مباشرة إلى هذا المستخدم

en: Send a direct notice
ar: أرسل إشعارًا مباشرًا

en: Send a notice
ar: أرسل إشعارًا

en: Send email to this address to post new notices.
ar: أرسل بريدًا إلكترونيًا إلى هذا العنوان لترسل إشعارات جديدة.

en: Server
ar: خادوم

en: Sessions
ar: الجلسات

en: Settings saved.
ar: حُفظت الإعدادات.

en: Shorten URLs with
ar: قصّر المسارات بـ

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Silence
ar: أسكت

en: Silence this user
ar: أسكت هذا المستخدم

en: Site
ar: الموقع

en: Site content license
ar: رخصة محتوى الموقع

en: Site logo
ar: شعار الموقع

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site name must have non-zero length.
ar: يجب ألا يكون طول اسم الموقع صفرًا.

en: Site notice
ar: إشعار الموقع

en: Site path
ar: مسار الموقع

en: Site theme
ar: سمة الموقع

en: Site's server hostname.
ar: اسم مضيف خادوم الموقع.

en: Sometimes
ar: الإشعارات

en: Sorry, invalid invitation code.
ar: عذرا، رمز دعوة غير صالح.

en: Source
ar: المصدر

en: Statistics
ar: إحصاءات

en: Status deleted.
ar: حُذِفت الحالة.

en: Subscribe
ar: اشترك

en: Subscribe to a remote user
ar: اشترك بمستخدم بعيد

en: Subscribe to this user
ar: اشترك بهذا المستخدم

en: Subscribed
ar: مُشترك

en: Subscribed to %s
ar: مُشترك ب%s

en: Subscribers
ar: المشتركون

en: Subscription rejected
ar: رُفض الاشتراك

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Subscriptions: %1$s
    Subscribers: %2$s
    Notices: %3$s
ar: الاشتراكات: %1$s
    المشتركون: %2$s
    الإشعارات: %3$s

en: TOS
ar: الشروط

en: Tag
ar: الوسم

en: Tag cloud
ar: سحابة الوسوم

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags for this attachment
ar: وسوم هذا المرفق

en: Text
ar: النص

en: Text limit
ar: حد النص

en: Text search
ar: بحث في النصوص

en: That confirmation code is not for you!
ar: رمز التأكيد ليس لك!

en: That is already your email address.
ar: هذا هو عنوان بريدك الإكتروني سابقًا.

en: That is not your Jabber ID.
ar: هذه ليست هويتك في جابر.

en: That is not your email address.
ar: هذا ليس عنوان بريدك الإلكتروني.

en: That is not your phone number.
ar: هذا ليس رقم هاتفك.

en: That is the wrong IM address.
ar: هذا عنوان محادثة فورية خاطئ.

en: That status is not a favorite!
ar: تلك الحالة ليست مفضلة!

en: The address was removed.
ar: أزيل هذا العنوان.

en: The name of your site, like "Yourcompany Microblog"
ar: اسم موقعك، "التدوين المصغر لشركتك" مثلا

en: Theme
ar: السمة

en: Theme directory
ar: دليل السمات

en: Theme directory not readable: %s
ar: المراسلة الفورية غير متوفرة.

en: Theme for the site.
ar: سمة الموقع.

en: Theme not available: %s
ar: السمة غير متوفرة: %s

en: Theme path
ar: مسار السمات

en: Theme server
ar: خادوم السمات

en: These are the people whose notices %s listens to.
ar: هؤلاء الأشخاص الذي يستمع %s إليهم.

en: These are the people whose notices you listen to.
ar: هؤلاء الأشخاص الذي تستمع إليهم.

en: This confirmation code is too old. Please start again.
ar: رمز التأكيد هذا قديم جدًا. من فضلك ابدأ من جديد.

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool.
ar: هنا %%site.name%%، خدمة [التدوين المُصغّر](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) المبنية على البرنامج الحر [StatusNet](http://status.net/).

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service based on the Free Software [StatusNet](http://status.net/) tool. [Join now](%%action.register%%) to share notices about yourself with friends, family, and colleagues! ([Read more](%%doc.help%%))
ar: هنا %%site.name%%، خدمة [التدوين المُصغّر](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) المبنية على البرنامج الحر [StatusNet](http://status.net/).  [انضم الآن](%%action.register%%) لتشارك اشعاراتك مع أصدقائك وعائلتك وزملائك! ([اقرأ المزيد](%%doc.help%%))

en: This is a way to share what you like.
ar: إنها إحدى وسائل مشاركة ما تحب.

en: This method requires a POST.
ar: تتطلب هذه الطريقة POST.

en: This notice is not a favorite!
ar: هذا الشعار ليس مفضلًا!

en: This person is subscribed to you: | These people are subscribed to you:
ar[0]: لا أحد مشترك بك.
ar[1]: لا أحد مشترك بك.

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Timezone not selected.
ar: لم تُختر المنطقة الزمنية.

en: To
ar: إلى

en: Top posters
ar: أعلى المرسلين

en: Turn background image on or off.
ar: مكّن صورة الخلفية أو عطّلها.

en: URL
ar: مسار

en: URLs
ar: مسارات

en: Unblock
ar: ألغِ المنع

en: Unblock this user
ar: ألغِ منع هذا المستخدم

en: Unknown action
ar: إجراء غير معروف

en: Unknown file type
ar: نوع ملف غير معروف

en: Unknown language "%s"
ar: لغة غير معروفة "%s"

en: Unsandbox this user
ar: ألغِ منع هذا المستخدم

en: Unsilence
ar: ألغِ الإسكات

en: Unsilence this user
ar: ألغِ إسكات هذا المستخدم

en: Unsubscribe
ar: ألغِ الاشتراك

en: Unsubscribe from this user
ar: ألغِ الاشتراك مع هذا المستخدم

en: Unsupported format.
ar: نسق غير مدعوم.

en: Untitled page
ar: صفحة غير مُعنونة

en: Untitled section
ar: قسم غير مُعنون

en: Upload
ar: ارفع

en: Upload file
ar: ارفع ملفًا

en: Use defaults
ar: استخدم المبدئيات

en: Use fancy (more readable and memorable) URLs?
ar: أأستخدم مسارات فاخرة (يمكن قراءتها وتذكرها بسهولة أكبر)؟

en: Use this form to create a new group.
ar: استخدم هذا النموذج لإنشاء مجموعة جديدة.

en: Use this form to edit the group.
ar: استخدم هذا النموذج لتعديل المجموعة.

en: User
ar: المستخدم

en: User ID
ar: هوية المستخدم

en: User actions
ar: تصرفات المستخدم

en: User being listened to does not exist.
ar: المستخدم الذي تستمع إليه غير موجود.

en: User groups
ar: مجموعات المستخدمين

en: User has blocked you.
ar: لقد منعك المستخدم.

en: User has no last notice
ar: ليس للمستخدم إشعار أخير

en: User has no profile.
ar: ليس للمستخدم ملف شخصي.

en: User is not a member of group.
ar: المستخدم ليس عضوًا في المجموعة.

en: User is not sandboxed.
ar: ليس للمستخدم إشعار أخير

en: User is not silenced.
ar: المستخدم ليس مُسكتًا.

en: User nickname
ar: اسم المستخدم المستعار

en: User profile
ar: ملف المستخدم الشخصي

en: View profile designs
ar: اعرض تصاميم الملف الشخصي

en: Welcome text for new users (Max 255 chars).
ar: نص الترحيب بالمستخدمين الجدد (255 حرفًا كحد أقصى).

en: Welcome to %1$s, @%2$s!
ar: أهلا بكم في %1$s يا @%2$s!

en: What timezone are you normally in?
ar: ما المنطقة الزمنية التي تتواجد فيها عادة؟

en: What's up, %s?
ar: ما الأخبار يا %s؟

en: Yes
ar: نعم

en: You already blocked that user.
ar: لقد منعت مسبقا هذا المستخدم.

en: You and friends
ar: أنت والأصدقاء

en: You are a member of this group: | You are a member of these groups:
ar[0]: لست عضوا في تلك المجموعة.
ar[1]: لست عضوا في تلك المجموعة.

en: You are already logged in!
ar: أنت والج بالفعل!

en: You are banned from sending direct messages.
ar: أنت ممنوع من إرسال رسائل مباشرة.

en: You are not a member of any groups.
ar: لست عضوًا في أي مجموعة.

en: You are not a member of that group.
ar: لست عضوا في تلك المجموعة.

en: You are not authorized.
ar: لا تملك تصريحًا.

en: You are not subscribed to anyone.
ar: لست مُشتركًا بأي أحد.

en: You are subscribed to this person: | You are subscribed to these people:
ar[0]: لست مُشتركًا بأي أحد.
ar[1]: لست مُشتركًا بأي أحد.

en: You can only delete local users.
ar: يمكنك حذف المستخدمين المحليين فقط.

en: You cannot delete users.
ar: لا يمكنك حذف المستخدمين.

en: You haven't blocked that user.
ar: لم تمنع هذا المستخدم.

en: You must be an admin to edit the group
ar: يجب أن تكون إداريًا لتعدّل المجموعة

en: You must be logged in to edit a group.
ar: يجب أن تلج لتُعدّل المجموعات.

en: You must have a valid contact email address
ar: ليس عنوان بريد صالح

en: Your incoming messages
ar: رسائلك الواردة

en: Your sent messages
ar: رسائلك المُرسلة

en: a few seconds ago
ar: قبل لحظات قليلة

en: about a day ago
ar: قبل يوم تقريبا

en: about a minute ago
ar: قبل دقيقة تقريبًا

en: about a month ago
ar: قبل شهر تقريبًا

en: about a year ago
ar: قبل سنة تقريبًا

en: about an hour ago
ar: قبل ساعة تقريبًا

en: at
ar: في

en: content type
ar: نوع المحتوى

en: from
ar: من

en: groups on %s
ar: مجموعات %s

en: in context
ar: في السياق

en: license.
ar: الرخصة.

en: same as password above
ar: نفس كلمة السر أعلاه
