statusnet - en to pt translation catalogue (794 entries)

en:  Search Stream for "%s"
pt:  Procurar por "%s" no fluxo de mensagen

en:  a new account.
pt:  uma nova conta

en:  except this private data: password, email address, IM address, phone number.
pt:  exceto estes dados privados: senha, endereço de e-mail, endereço de IM, número de telefone

en:  from
pt:  de

en: %1$s (%2$s)
pt: %1$s (%2$s

en: %1$s (%2$s) is wondering what you are up to
pt: %1$s (%2$s) quer saber como você está

en: %1$s (%2$s) sent you a private message:
pt: %1$s (%2$s) enviou uma mensagem particular para você:

en: %1$s / Updates replying to %2$s
pt: %1$s / Atualizações respondendo à %2$

en: %1$s has invited you to join them on %2$s
pt: %1$s convidou você para se juntar ao %2$

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
pt: %1$s convidou você para unir-se a %2$s (%3$s).

en: %1$s has invited you to join them on %2$s (%3$s).
    
    %2$s is a micro-blogging service that lets you keep up-to-date with people you know and people who interest you.
    
    You can also share news about yourself, your thoughts, or your life online with people who know about you. It's also great for meeting new people who share your interests.
    
    %1$s said:
    
    %4$s
    
    You can see %1$s's profile page on %2$s here:
    
    %5$s
    
    If you'd like to try the service, click on the link below to accept the invitation.
    
    %6$s
    
    If not, you can ignore this message. Thanks for your patience and your time.
    
    Sincerely, %2$s
pt: %1$s convidou você para se juntar ao %2$s (%3$s).
    
    %2$s é um serviço de microblogagem que lhe permite manter-se atualizado com as pessoas que você conhece e com as que lhe interessam.
    
    Você também pode compartilhar notícias sobre você mesmo, seus pensamentos, ou sua vida on-line com as pessoas que lhe conhecem. Também é ótimo para encontrar novas pessoas que compartilham os mesmos interesses que você.
    
    %1$s disse:
    
    %4$s
    
    Você pode ver o perfil de %1$s no %2$s aqui:
    
    %5$s
    
    Se você quiser experimentar o serviço, clique no link abaixo para aceitar o convite.
    
    %6$s
    
    Se não, você pode ignorar esta mensagem. Obrigado por sua paciência e seu tempo.
    
    Cordialmente, %2$s

en: %1$s is now listening to
pt: %1$s agora está acompanhando

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
pt: %1$s agora está acompanhando suas mensagens em %2$s

en: %1$s is now listening to your notices on %2$s.
    
    	%3$s
    
    Faithfully yours,
    %4$s.
pt: %1$s agora está acompanhando suas mensagens em %2$s.
    
    	%3$s
    
    Cordialmente,
    %4$s.

en: %1$s just added your notice from %2$s
pt: %1$s acabou de marcar sua mensagem de %2$

en: %1$s just added your notice from %2$s as one of their favorites.
pt: %1$s acabou de marcar sua mensagem de %2$s como uma favorita.

en: %1$s updates that reply to updates from %2$s / %3$s.
pt: %1$s atualizações que respondem a mensagens de %2$s / %3$s

en: %1$s's status on %2$s
pt: Mensagem de %1$s em %2$

en: %s (%s)
pt: %s (%s

en: %s - %s
pt: %s - %

en: %s / Favorites from %s
pt: %s / Favoritas de %

en: %s Public Stream
pt: Fluxo Público de %

en: %s added your notice as a favorite
pt: %s marcaram sua mensagem como favorit

en: %s and friends
pt: %s e amigo

en: %s and friends, page %d
pt: %s e amigos, página %

en: %s favorite notices
pt: Mensagens favoritas de %

en: %s groups
pt: Grupos de %

en: %s groups, page %d
pt: Grupos de %s, página %

en: %s public timeline
pt: Mensagens públicas de %

en: %s status
pt: Status de %

en: %s subscriptions
pt: %s assinatura

en: %s subscriptions, page %d
pt: %s assinaturas, página %

en: %s timeline
pt: Mensagens de %

en: %s updates favorited by %s / %s.
pt: %s atualizações de favoritas por %s / %s

en: %s updates from everyone!
pt: %s atualizações de todo mundo

en: %s's favorite notices
pt: Mensagens favoritas de %

en: (You should receive a message by email momentarily, with
pt: (Você receberá uma mensagem por e-mail a qualquer momento, com

en: (You should receive a message by email momentarily, with instructions on how to confirm your email address.)
pt: (Você receberá uma mensagem por e-mail a qualquer momento, com instruções sobre como confirmar seu endereço.

en: (none)
pt: (nenhum

en: **%%site.name%%** is a microblogging service brought to you by [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).
pt: **%%site.name%%** é um serviço de microblogagem disponibilizado por [%%site.broughtby%%](%%site.broughtbyurl%%).

en: **%%site.name%%** is a microblogging service.
pt: **%%site.name%%** é um serviço de microblogagem.

en: . Contributors should be attributed by full name or nickname.
pt: . Os colaboradores devem ser citados usando seu nome completo ou apelido

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces
pt: 1-64 letras minúsculas ou números, sem pontuações ou espaço

en: 1-64 lowercase letters or numbers, no punctuation or spaces. Required.
pt: 1-64 letras minúsculas ou números, sem pontuação ou espaços. Obrigatório

en: 6 or more characters
pt: No mínimo 6 caractere

en: 6 or more characters, and don't forget it!
pt: No mínimo 6 caracteres. E não se esqueça dela

en: 6 or more characters. Required.
pt: No mínimo 6 caracteres. Obrigatório

en: A confirmation code was sent to the IM address you added. You must approve %s for sending messages to you.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o endereço de IM que você informou. Você deve permitir que %s envie mensagens para você

en: A confirmation code was sent to the email address you added.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o endereço de e-mail que você informou.

en: A confirmation code was sent to the email address you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o endereço de e-mail que você informou. Verifique a sua caixa de entrada (e de spam!) para o código e instruções sobre como usá-lo

en: A confirmation code was sent to the phone number you added. Check your inbox (and spam box!) for the code and instructions on how to use it.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o número de telefone que você informou. Verifique sua caixa de entrada (e de spam!) para o código e instruções sobre como usá-lo

en: A string to prefix notices with.
pt: Um prefixo para acrescentar às mensagens

en: API method not found!
pt: O método da API não foi encontrado

en: API method under construction.
pt: O método da API está em construção

en: About
pt: Sobr

en: About: %s
pt: Sobre: %

en: Accept
pt: Aceita

en: Account
pt: Cont

en: Add
pt: Adiciona

en: Add OpenID
pt: Adicionar OpenI

en: Add or edit %s logo
pt: Adicionar ou editar logo de %

en: Add or remove OpenIDs
pt: Adicionar ou remover OpenID

en: Add to favorites
pt: Adicionar aos favorito

en: Add your Twitter account to automatically send
pt: Adicione a sua conta do Twitter para enviar suas mensagens para lá automaticamente,

en: Add your Twitter account to automatically send your notices to Twitter,
pt: Adicione a sua conta do Twitter para enviar suas mensagens para lá automaticamente,

en: Address
pt: Endereç

en: Addresses of friends to invite (one per line)
pt: Endereços dos seus amigos que serão convidados (um por linha

en: Admin
pt: Admi

en: After
pt: Próxim

en: Ajax Error
pt: Erro no Aja

en: All
pt: Toda

en: All subscriptions
pt: Todas as assinatura

en: All the direct messages sent from %s
pt: Todas as mensagens diretas enviadas por %

en: All the direct messages sent to %s
pt: Todas as mensagens diretas enviadas para %

en: All updates for %s
pt: Todas as atualizações para %

en: All updates matching search term "%s"
pt: Todas as atualizações correspondentes ao termo "%s

en: Allow %s to update my Facebook status
pt: Permitir que %s atualize meu status no Faceboo

en: Allow friends to nudge me and send me an email.
pt: Permitir que meus amigos chamem minha atenção e enviem-me um e-mail

en: Already logged in.
pt: Já está logado

en: Already subscribed!.
pt: Já foi assinado

en: Are you sure you want to block this user?
pt: Você tem certeza que deseja bloquear esse usuário

en: Are you sure you want to delete this notice?
pt: Você tem certeza que deseja excluir esta mensagem

en: Authorize subscription
pt: Autorizar a assinatur

en: Automatic shortening service to use.
pt: Serviço de encolhimento automático a ser utilizado

en: Automatically login in the future;
pt: Logar-se automaticamente no futuro;

en: Automatically login in the future; not for shared computers!
pt: Entrar automaticamente sem pedir a senha. Não use em computadores compartilhados

en: Automatically send my notices to Twitter.
pt: Enviar minhas mensagens para o Twitter automaticamente

en: Automatically subscribe to whoever subscribes to me (best for non-humans)
pt: Assinar automaticamente à quem me assina

en: Automatically update my Facebook status with my notices.
pt: Atualizar meu status do Facebook automaticamente com as minhas mensagens

en: Available characters
pt: Caracteres disponívei

en: Avatar
pt: Avata

en: Avatar settings
pt: Configurações do avata

en: Avatar updated.
pt: O avatar foi atualizado

en: Awaiting confirmation on this address.
pt: Aguardando a confirmação neste endereço.

en: Awaiting confirmation on this address. Check your Jabber/GTalk account for a message with further instructions. (Did you add %s to your buddy list?)
pt: Aguardando a confirmação deste endereço. Procure em sua conta de Jabber/GTalk por uma mensagem com mais instruções (Você adicionou %s à sua lista de contatos?

en: Awaiting confirmation on this address. Check your inbox (and spam box!) for a message with further instructions.
pt: Aguardando a confirmação deste endereço. Procure em sua caixa de entrada (e de spam!) por uma mensagem com mais instruções

en: Awaiting confirmation on this phone number.
pt: Aguardando a confirmação deste número de telefone

en: Before
pt: Anterio

en: Before »
pt: Anteriores �

en: Bio
pt: Descriçã

en: Bio is too long (max 140 chars).
pt: Descrição muito extensa (máximo 140 caracteres)

en: Bio: %s
pt: Descrição: %s

en: Block
pt: Bloquea

en: Block user
pt: Bloquear usuári

en: Block user failed.
pt: Não foi possível bloquear o usuário

en: Can't delete this notice.
pt: Não é possível excluir esta mensagem

en: Can't read avatar URL '%s'
pt: Não é possível ler a URL '%s' do avata

en: Can't save new password.
pt: Não é possível salvar a nova senha

en: Can't send direct messages to users who aren't your friend.
pt: Não é possível enviar mensagens diretas para usuários que não são seus amigos

en: Can't turn off notification.
pt: Não é possível desligar a notificaçã

en: Can't turn on notification.
pt: Não é possível ligar a notificação

en: Cancel
pt: Cancela

en: Cannot instantiate OpenID consumer object.
pt: Não foi possível instanciar um objeto do OpenID

en: Cannot normalize that Jabber ID
pt: Não foi possível normalizar essa ID do Jabbe

en: Cannot normalize that email address
pt: Não foi possível normalizar este endereço de e-mai

en: Change
pt: Altera

en: Change email handling
pt: Configurações de uso do e-mai

en: Change password
pt: Alterar a senh

en: Change your email, avatar, password, profile
pt: Alterar email, avatar, senha, perfi

en: Change your password
pt: Altere a sua senh

en: Change your profile settings
pt: Alterar as suas configurações de perfi

en: Choose a tag to narrow list
pt: Selecione uma etiqueta para reduzir a list

en: Command complete
pt: O comando foi completad

en: Command failed
pt: O comando falho

en: Command not yet implemented.
pt: O comando não foi implementado ainda

en: Command results
pt: Resultados do comand

en: Commands:
pt: Comandos:

en: Confirm
pt: Confirma

en: Confirm Address
pt: Confirme o endereç

en: Confirmation cancelled.
pt: Confirmação cancelada

en: Confirmation code
pt: Código de confirmaçã

en: Confirmation code not found.
pt: O código de confirmação não foi encontrado

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
pt: Parabéns, %s! E seja bem-vindo(a) ao %%%%site.name%%%%. A partir daqui, você pode querer..

en: Congratulations, %s! And welcome to %%%%site.name%%%%. From here, you may want to...
    
    * Go to [your profile](%s) and post your first message.
    * Add a [Jabber/GTalk address](%%%%action.imsettings%%%%) so you can send notices through instant messages.
    * [Search for people](%%%%action.peoplesearch%%%%) that you may know or that share your interests. 
    * Update your [profile settings](%%%%action.profilesettings%%%%) to tell others more about you. 
    * Read over the [online docs](%%%%doc.help%%%%) for features you may have missed. 
    
    Thanks for signing up and we hope you enjoy using this service.
pt: Parabéns, %s! E bem-vindo(a) ao %%%%site.name%%%%. A partir daqui, você pode querer...
    
    * Acessar [seu perfil](%s) e publicar sua primeira mensagem.
    * Adicionar um [endereço de Jabber/GTalk](%%%%action.imsettings%%%%) para que você possa publicar via mensagens instantâneas.
    * [Procurar por pessoas](%%%%action.peoplesearch%%%%) que você conheça ou que tenham os mesmos interesses que você. 
    * Atualizar suas [configurações de perfil](%%%%action.profilesettings%%%%) para que outras pessoas saibam mais sobre você. 
    * Ler a [documentação on-line](%%%%doc.help%%%%) para conhecer os recursos disponíveis. 
    
    Obrigado por se registrar e esperamos que você aproveite o serviço

en: Connect
pt: Conecta

en: Connect existing account
pt: Conectar-se a uma conta já existent

en: Connect to IM, SMS, Twitter
pt: Conectar por IM, SMS, Twitte

en: Contact
pt: Contat

en: Could not create OpenID form: %s
pt: Não foi possível criar o formulário OpenID: %

en: Could not create favorite.
pt: Não foi possível criar a favorita

en: Could not delete favorite.
pt: Não foi possível excluir a favorita

en: Could not follow user: %s is already on your list.
pt: Não é possível seguir o usuário: %s já está na sua lista

en: Could not follow user: User not found.
pt: Não é possível seguir o usuário: Usuário não encontrado

en: Could not insert message.
pt: Não foi possível inserir a mensagem

en: Could not parse message.
pt: Não foi possível analisar a mensagem

en: Could not redirect to server: %s
pt: Não foi possível redirecionar para o servidor: %

en: Could not retrieve favorite notices.
pt: Não foi possível recuperar as mensagens favoritas

en: Could not retrieve public stream.
pt: Não foi possível recuperar o fluxo público

en: Could not save avatar info
pt: Não foi possível salvar as informações do avata

en: Could not save new profile info
pt: Não foi possível salvar as novas informações do perfi

en: Could not save subscription.
pt: Não foi possível salvar a assinatura

en: Could not save tags.
pt: Não foi possível salvar as etiquetas

en: Could not subscribe other to you.
pt: Não foi possível fazer com que o outros o sigam

en: Could not subscribe.
pt: Não foi possível assinar

en: Could not update group.
pt: Não foi possível atualizar o grupo

en: Could not update message with new URI.
pt: Não foi possível atualizar a mensagem com a nova URI

en: Could not update user with confirmed email address.
pt: Não foi possível atualizar o usuário com o endereço de e-mail confirmado

en: Could not verify your Twitter credentials!
pt: Não foi possível verificar suas credenciais no Twitter

en: Couldn't convert request tokens to access tokens.
pt: Não foi possível converter os tokens de requisição para tokens de acesso

en: Couldn't delete email confirmation.
pt: Não foi possível excluir a confirmação de e-mail

en: Couldn't delete subscription.
pt: Não foi possível excluir a assinatura

en: Couldn't find any statuses.
pt: Não foi possível encontrar nenhum status

en: Couldn't get a request token.
pt: Não foi possível obter um token de requisição

en: Couldn't insert confirmation code.
pt: Não foi possível inserir o código de confirmação

en: Couldn't insert new subscription.
pt: Não foi possível inserir a nova assinatura

en: Couldn't remove Facebook user.
pt: Não foi possível remover o usuário do Facebook

en: Couldn't remove Twitter user.
pt: Não foi possível remover o usuário do Twitter

en: Couldn't save Twitter preferences.
pt: Não foi possível salvar as preferências do Twitter

en: Couldn't save profile.
pt: Não foi possível salvar o perfil

en: Couldn't save tags.
pt: Não foi possível salvar as etiquetas

en: Couldn't update user for autosubscribe.
pt: Não foi possível atualizar o usuário para assinar automaticamente

en: Couldn't update user record.
pt: Não foi possível atualizar o registro do usuário

en: Couldn't update user.
pt: Não foi possível atualizar o usuário

en: Create
pt: Cria

en: Create a new user with this nickname.
pt: Criar um novo usuário com este apelido

en: Create an account
pt: Criar uma nova cont

en: Create new account
pt: Criar uma nova cont

en: Creating new account for OpenID that already has a user.
pt: Criando uma nova conta para um OpenID que já tem um usuário

en: Crop
pt: Corta

en: Current confirmed Jabber/GTalk address.
pt: Endereço de Jabber/GTalk já confirmado

en: Current confirmed SMS-enabled phone number.
pt: Número de telefone já habilitado para receber SMS

en: Current confirmed email address.
pt: Endereço de e-mail já confirmado

en: Current verified Twitter account.
pt: Conta do Twitter já verificada

en: Currently
pt: Neste moment

en: DB error inserting hashtag: %s
pt: Erro no banco de dados durante a inserção de hashtag: %

en: DB error inserting reply: %s
pt: Erro no banco de dados na inserção da reposta: %

en: Delete
pt: Exclui

en: Delete notice
pt: Excluir a mensage

en: Delete this notice
pt: Excluir esta mensage

en: Describe the group or topic in 140 chars
pt: Descreva o grupo ou tópico em 140 caracteres

en: Describe yourself and your interests in 140 chars
pt: Descreva a si mesmo e seus interesses em 140 caracteres

en: Description
pt: Descriçã

en: Direct Messages You've Sent
pt: Mensagens diretas que você envio

en: Direct message to %s sent
pt: A mensagem direta para %s foi enviad

en: Direct messages to %s
pt: Mensagem direta para %

en: Disfavor
pt: Eliminar favorit

en: Disfavor favorite
pt: Excluir a favorit

en: Disfavor this notice
pt: Tirar das favorita

en: Don't send a message to yourself; just say it to yourself quietly instead.
pt: Não envie uma mensagem para você mesmo(a); ao invés disso, apenas diga-a para si

en: Edit %s group
pt: Editar o grupo %

en: Edit %s group properties
pt: Editar propriedades do grupo %

en: Email
pt: E-mai

en: Email Address
pt: Endereço de e-mai

en: Email Settings
pt: Configurações do e-mai

en: Email address already exists.
pt: O endereço de e-mail já existe

en: Email address confirmation
pt: Confirmação do endereço de e-mai

en: Email address, like "UserName@example.org"
pt: Endereço de e-mail, ex: "usuario@exemplo.org

en: Email addresses
pt: Endereços de e-mai

en: Enter a nickname or email address.
pt: Entre com o apelido ou endereço de e-mail

en: Enter the code you received on your phone.
pt: Informe o código que você recebeu no seu telefone

en: Error authorizing token
pt: Erro na autorização do toke

en: Error connecting user to OpenID.
pt: Erro na conexão do usuário ao OpenID

en: Error connecting user.
pt: Erro na conexão do usuário

en: Error inserting avatar
pt: Erro na inserção do avata

en: Error inserting new profile
pt: Erro na inserção do novo perfi

en: Error inserting remote profile
pt: Erro na inserção do perfil remot

en: Error removing the block.
pt: Erro na remoção do bloqueio

en: Error saving address confirmation.
pt: Erro ao salvar o endereço de confirmaçã

en: Error saving remote profile
pt: Erro ao salvar o perfil remot

en: Error saving the profile.
pt: Erro ao salvar o perfil

en: Error saving the user.
pt: Erro ao salvar o usuário

en: Error saving user; invalid.
pt: Erro ao salvar usuário; inválido

en: Error sending direct message.
pt: Ocorreu um erro durante o envio da mensagem direta

en: Error setting user.
pt: Erro na configuração do usuário

en: Error updating profile
pt: Erro na atualização do perfi

en: Error updating remote profile
pt: Erro na atualização do perfil remot

en: Error with confirmation code.
pt: Erro com o código de confirmação

en: Existing nickname
pt: Apelido já exist

en: Export data
pt: Exportar os dado

en: FAQ
pt: FA

en: Failed to save block information.
pt: Não foi possível salvar a informação de bloqueio

en: Failed updating avatar.
pt: Não foi possível atualizar o avatar

en: Favor
pt: Tornar favorit

en: Favor this notice
pt: Acrescentar às favorita

en: Favorites
pt: Favorita

en: Featured
pt: Destacad

en: Featured users
pt: Usuários de destaqu

en: Featured users, page %d
pt: Usuários de destaque, pág. %

en: Feed for favorites of %s
pt: Feed para favoritas de %

en: Feed for friends of %s
pt: Feed para os amigos de %

en: Feed for replies to %s
pt: Feed para respostas para %

en: Feed for tag %s
pt: Feed para tag %

en: Feed of favorite notices of %s
pt: Feed de mensagens favoritas de %

en: Filter tags
pt: Filtrar etiqueta

en: Find content of notices
pt: Procure no conteúdo das mensagen

en: Find groups on this site
pt: Procurar por grupos neste sit

en: Find people on this site
pt: Procure por pessoas neste sit

en: For security reasons, please re-enter your
pt: Por questões de segurança, por favor, redigite seu

en: For security reasons, please re-enter your user name and password before changing your settings.
pt: Por razões de segurança, por favor, digite novamente seu nome de usuário e senha antes de alterar suas configurações

en: Friends already using %s:
pt: Amigos que já utilizam o %s

en: From
pt: D

en: Full name
pt: Nome complet

en: Full name is too long (max 255 chars).
pt: O nome completo é muito extenso (máx. 255 caracteres

en: Fullname: %s
pt: Nome completo: %

en: Go
pt: I

en: Group
pt: Grup

en: Groups %s is a member of
pt: O grupo %s é membro d

en: Groups with most members
pt: Grupos com mais membro

en: Groups with most posts
pt: Grupos com mais mensagen

en: Help
pt: Ajud

en: Help me!
pt: Ajud

en: Hey, %s.
pt: Olá, %s.

en: Home
pt: Iníci

en: Homepage
pt: Sit

en: Homepage is not a valid URL.
pt: A URL do site informada não é válida

en: Homepage: %s
pt: Site: %

en: Homepage: %s
pt: Site: %s

en: I want to post notices by email.
pt: Eu quero publicar mensagens por e-mail

en: IM
pt: I

en: IM Address
pt: Endereço do I

en: IM Settings
pt: Configurações do I

en: If you already have an account, login with your username and password to connect it to your OpenID.
pt: Se você já possui uma conta, utilize seu nome de usuário e senha para conectá-la ao seu OpenID

en: If you want to add an OpenID to your account,
pt: Se você quiser adicionar uma OpenID à sua conta,

en: If you want to add an OpenID to your account, enter it in the box below and click "Add".
pt: Se você quer adicionar um OpenID à sua conta, informe-a na caixa abaixo e clique em "Adicionar"

en: If you would like %s to automatically update
pt: Se você deseja que %s atualize automaticamente

en: If you would like the %s app to automatically update
pt: Se você deseja que o aplicativo %s atualize automaticamente

en: If you've forgotten or lost your
pt: Se você perdeu ou esqueceu a su

en: If you've forgotten or lost your password, you can get a new one sent to the email address you have stored  in your account.
pt: Se você esqueceu ou perdeu sua senha, você pode receber uma nova no endereço de e-mail que armazenou em sua conta

en: Inbox
pt: Recebida

en: Inbox for %s
pt: Recebidas por %

en: Inbox for %s - page %d
pt: Recebidas por %s - pág. %

en: Incoming email
pt: E-mail de recebiment

en: Incoming email address removed.
pt: O endereço de e-mail de recebimento foi removido

en: Incorrect old password
pt: A senha antiga está incorret

en: Incorrect username or password.
pt: Nome de usuário e/ou senha incorreto(s)

en: Instructions for recovering your password
pt: Instruções para recuperar a sua senha

en: Instructions for recovering your password have been sent to the email address registered to your account.
pt: As instruções para recuperar a sua senha foram enviadas para o endereço de e-mail informado no seu cadastro

en: Invalid avatar URL '%s'
pt: A URL '%s' para o avatar é inválid

en: Invalid email address: %s
pt: Não é um endereço de e-mail válido: %

en: Invalid homepage '%s'
pt: O site '%s' é inválid

en: Invalid license URL '%s'
pt: A URL '%s' da licença é inválid

en: Invalid notice content
pt: O conteúdo da mensagem é inválid

en: Invalid notice uri
pt: A URI da mensagem é inválid

en: Invalid notice url
pt: A URL da mensagem é inválid

en: Invalid profile URL '%s'.
pt: A URL '%s' do perfil é inválida

en: Invalid profile URL (bad format)
pt: A URL do perfil é inválida (formato inválido

en: Invalid profile URL returned by server.
pt: A URL do perfil retornada pelo servidor é inválida

en: Invalid size.
pt: Tamanho inválido

en: Invalid tag: "%s"
pt: Etiqueta inválida: "%s

en: Invalid username or password.
pt: Nome de usuário e/ou senha inválido(s

en: Invitation(s) sent
pt: Convite(s) enviado(s

en: Invitation(s) sent to the following people:
pt: Convite(s) enviado(s) para as seguintes pessoas

en: Invitations have been sent to the following users:
pt: Foram enviados convites para os seguintes usuários

en: Invite
pt: Convida

en: Invite friends and colleagues to join you on %s
pt: Convide seus amigos e colegas para unir-se a você no %

en: Invite new users
pt: Convidar novos usuário

en: Invite your friends to use %s
pt: Convide seus amigos para usar o %

en: It runs the [StatusNet](http://status.net/) microblogging software, version %s, available under the [GNU Affero General Public License](http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html).
pt: Ele funciona sob o software de microblogagem [StatusNet](http://status.net/), versão %s, disponível sob a [GNU Affero General Public License] (http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html)

en: Jabber
pt: Jabbe

en: Jabber ID already belongs to another user.
pt: Esta ID do Jabber já pertence à outro usuário

en: Jabber or GTalk address, like "UserName@example.org". First, make sure to add %s to your buddy list in your IM client or on GTalk.
pt: Endereço de Jabber ou GTalk, ex: "usuario@exemplo.org". Primeiro, certifique-se de adicionar %s à sua lista de contatos no seu cliente de IM ou no GTalk

en: Join
pt: Entra

en: Language
pt: Idiom

en: Language is too long (max 50 chars).
pt: O nome do idioma é muito extenso (máx. 50 caracteres)

en: Leave
pt: Sai

en: Location
pt: Localizaçã

en: Location for the group, if any, like "City, State (or Region), Country"
pt: Onde você está, ex: "cidade, estado (ou região), país

en: Location is too long (max 255 chars).
pt: A localização é muito extensa (máx. 255 caracteres)

en: Location: %s
pt: Localização: %

en: Location: %s
pt: Localização: %s

en: Login
pt: Loga

en: Login or register with OpenID
pt: Autentique-se ou registre-se como um OpenI

en: Login to the site
pt: Entra

en: Login with OpenID
pt: Entrar com OpenI

en: Login with a username and password
pt: Autentique-se com um nome de usuário e senh

en: Login with an [OpenID](%%doc.openid%%) account.
pt: Logar-se com uma conta [OpenID](%%doc.openid%%)

en: Login with your username and password.
pt: Logue-se com o seu nome de usuário e senha.

en: Login with your username and password. Don't have a username yet? [Register](%%action.register%%) a new account, or try [OpenID](%%action.openidlogin%%).
pt: Logar-se com seu nome de usuário e senha. Não tem um nome de usuário ainda? [Registre](%%action.register%%) uma nova conta, ou use uma [OpenID](%%action.openidlogin%%)

en: Logo
pt: Log

en: Logout
pt: Sai

en: Logout from the site
pt: Sair deste sit

en: Longer name, preferably your "real" name
pt: Nome completo (nome e sobrenome), de preferência seu nome "real

en: Lost or forgotten password?
pt: Perdeu ou esqueceu sua senha

en: Lost our file data.
pt: Nossos dados do arquivo foi perdido

en: Lost our file.
pt: Nosso arquivo foi perdido

en: Make a new email address for posting to;
pt: Cria um novo endereço de e-mail para publicar no;

en: Make a new email address for posting to; cancels the old one.
pt: Cria um novo endereço de e-mail para publicar e cancela o antigo

en: Manage how you get email from %%site.name%%.
pt: Configure o recebimento de e-mails do %%site.name%%

en: Manage various other options.
pt: Gerenciar várias outras opções

en: Member since
pt: Membro desd

en: Message from %1$s on %2$s
pt: Mensagem de %1$s no %2$

en: Message to %1$s on %2$s
pt: Mensagem para %1$s no %2$

en: Message too long - maximum is 140 characters, you sent %d
pt: A mensagem é muito extensa - o máximo são 140 caracteres e você enviou %

en: Microblog by %s
pt: Microblog por %

en: Microblog tagged with %s
pt: Microblogs etiquetados com %

en: Mobile carrier for your phone.
pt: Operadora móvel do seu celular.

en: Mobile carrier for your phone. If you know a carrier that accepts SMS over email but isn't listed here, send email to let us know at %s.
pt: A operadora móvel do seu celular. Se você conhece uma operadora que aceita SMS via e-mail que não está listada aqui, informe-nos enviando uma mensagem para %s

en: My text and files are available under
pt: Meus textos e arquivos estão disponíveis sob

en: New
pt: Nov

en: New email address for posting to %s
pt: Novo endereço de e-mail para postar para %

en: New incoming email address added.
pt: Foi adicionado um novo endereço de e-mail para recebimento de mensagens

en: New message
pt: Nova mensage

en: New nickname
pt: Novo apelid

en: New notice
pt: Nova mensage

en: New password
pt: Nova senh

en: New password successfully saved.
pt: A nova senha foi salva com sucesso.

en: New password successfully saved. You are now logged in.
pt: A nova senha foi salva com sucesso. A partir de agora você já está logado

en: New private message from %s
pt: Nova mensagem particular de %

en: Nickname
pt: Apelid

en: Nickname already in use. Try another one.
pt: Este apelido já está em uso. Tente outro

en: Nickname must have only lowercase letters
pt: O apelido deve conter apenas letras minúsculas

en: Nickname must have only lowercase letters and numbers and no spaces.
pt: O apelido deve conter apenas letras minúsculas e/ou números e não pode ter acentuação e espaços

en: Nickname not allowed.
pt: Este apelido não é permitido

en: Nickname of the user you want to follow
pt: Apelido do usuário que você quer segui

en: Nickname or email
pt: Apelido ou e-mai

en: No
pt: Nã

en: No Jabber ID.
pt: Nenhuma ID de Jabber

en: No authorization request!
pt: Nenhum pedido de autorização

en: No carrier selected.
pt: Não foi selecionada nenhuma operadora

en: No code entered
pt: Não foi digitado nenhum códig

en: No confirmation code.
pt: Nenhum código de confirmação

en: No content!
pt: Nenhum conteúdo

en: No current status
pt: Nenhum status atua

en: No email address.
pt: Nenhum endereço de e-mail

en: No id argument.
pt: Nenhum argumento de ID

en: No id.
pt: Nenhuma ID

en: No incoming email address.
pt: Nenhum endereço de e-mail para recebimentos

en: No message text!
pt: Nenhuma mensagem de texto

en: No nickname
pt: Nenhum apelid

en: No nickname provided by remote server.
pt: Nenhum apelido fornecido pelo servidor remoto

en: No nickname.
pt: Nenhum apelido

en: No notice content!
pt: Nenhum conteúdo

en: No pending confirmation to cancel.
pt: Nenhuma confirmação pendente para cancelar

en: No phone number.
pt: Nenhum número de telefone

en: No profile URL returned by server.
pt: Nenhuma URL de perfil retornada pelo servidor

en: No profile id in request.
pt: Nenhuma ID de perfil na requisição

en: No profile specified.
pt: Não foi especificado nenhum perfil

en: No profile with that ID.
pt: Não foi encontrado nenhum perfil com esse ID

en: No profile with that id.
pt: Nenhum perfil com essa ID

en: No recipient specified.
pt: Nenhum destinatário especificado

en: No registered email address for that user.
pt: Nenhum endereço de e-mail registrado para esse usuário

en: No request found!
pt: Não foi encontrada nenhuma requisição

en: No results
pt: Nenhum resultad

en: No size.
pt: Sem tamanho definido

en: No spaces, please.
pt: Sem espaços, por favor

en: No status found with that ID.
pt: Não foi encontrado nenhum status com esse ID

en: No status with that ID found.
pt: Não foi encontrado nenhum status com esse ID

en: No such OpenID.
pt: Essa OpenID não existe

en: No such document.
pt: Esse documento não existe

en: No such group
pt: Esse grupo não exist

en: No such message.
pt: Essa mensagem não existe

en: No such notice.
pt: Essa mensagem não existe

en: No such recovery code.
pt: Esse código de recuperação não existe

en: No such subscription
pt: Essa assinatura não existe

en: No such tag.
pt: Essa etiqueta não existe

en: No such user
pt: Esse usuário não exist

en: No such user.
pt: Usuário não encontrado

en: No user with that email address or username.
pt: Não foi encontrado nenhum usuário com essa identificação ou endereço de email

en: Nobody to show!
pt: Ninguém para exibir

en: None
pt: Nenhum

en: Not a local user.
pt: Não é um usuário local

en: Not a recovery code.
pt: Não é um código de recuperaçã

en: Not a registered user.
pt: Não é um usuário registrado

en: Not a supported data format.
pt: Formato de dados não suportado

en: Not a valid Jabber ID
pt: Não é uma ID de Jabber válid

en: Not a valid OpenID.
pt: Não é uma OpenID válida

en: Not a valid email address
pt: Não é um endereço de e-mail válid

en: Not a valid email address.
pt: Não é um endereço de e-mail válido

en: Not a valid nickname.
pt: Não é um apelido válido

en: Not a valid people tag: %s
pt: Não é uma etiqueta de pessoa válida: %

en: Not a valid profile URL (incorrect services).
pt: Não é uma URL de perfil válida (serviço incorreto)

en: Not a valid profile URL (no XRDS defined).
pt: Não é uma URL de perfil válida (nenhum XRDS definido)

en: Not a valid profile URL (no YADIS document).
pt: Não é uma URL de perfil válida (nenhum documento YADIS)

en: Not an image or corrupt file.
pt: Imagem inválida ou arquivo corrompido

en: Not authorized.
pt: Não autorizado

en: Not expecting this response!
pt: Não esperava por esta resposta

en: Not found
pt: Não encontrad

en: Not found.
pt: Não encontrado

en: Not logged in
pt: Você não está autenticad

en: Not logged in.
pt: Você não está logado

en: Not subscribed!.
pt: Não é seguido

en: Notice
pt: Mensage

en: Notice Search
pt: Procurar mensage

en: Notice feed for %s
pt: Feed de mensagens de %

en: Notice has no profile
pt: A mensagem não está associada a nenhum perfi

en: Notice marked as fave.
pt: Mensagem marcada como favorita

en: Notice posted
pt: Mensagem publicad

en: Notice without matching profile
pt: Mensagem sem um perfil correspondent

en: Notices
pt: Mensagen

en: Notices tagged with %s
pt: Mensagens etiquetadas com %

en: Notification off.
pt: Notificação desligada

en: Notification on.
pt: Notificação ligada

en: Nudge
pt: Chamar a atençã

en: Nudge sent
pt: Chamada de atenção enviad

en: Nudge sent!
pt: Chamada de atenção enviada

en: Nudge this user
pt: Chamar a atenção deste usuári

en: Old password
pt: Senha antig

en: Only the sender and recipient may read this message.
pt: Apenas o remetente e o destinatário podem ler essa mensagem

en: Only the user can read their own mailboxes.
pt: As caixas postais são legíveis somente pelo seu próprio usuário

en: OpenID
pt: OpenI

en: OpenID Account Setup
pt: Configuração da conta OpenI

en: OpenID Auto-Submit
pt: Submissão automática da OpenI

en: OpenID Login
pt: Logar-se via OpenI

en: OpenID URL
pt: URL da OpenI

en: OpenID authentication cancelled.
pt: A autenticação pela OpenID foi cancelada

en: OpenID authentication failed: %s
pt: Não foi possível logar via OpenID: %

en: OpenID failure: %s
pt: Falha na OpenID: %

en: OpenID removed.
pt: A OpenID foi removida

en: OpenID settings
pt: Configurações da OpenI

en: Optionally add a personal message to the invitation.
pt: Você pode, opcionalmente, adicionar uma mensagem pessoal ao convite

en: Options saved.
pt: As configurações foram salvas

en: Original
pt: Origina

en: Other
pt: Outra

en: Other Settings
pt: Outras configuraçõe

en: Other options
pt: Outras opçõe

en: Outbox
pt: Enviada

en: Outbox for %s
pt: Envidas para %

en: Outbox for %s - page %d
pt: Enviadas para %s - pág. %

en: Pagination
pt: Paginaçã

en: Partial upload.
pt: Envio parcial

en: Password
pt: Senh

en: Password and confirmation do not match.
pt: A senha e a confirmação não coincidem

en: Password must be 6 chars or more.
pt: A senha deve ter 6 caracteres ou mais

en: Password must be 6 or more characters.
pt: A senha deve ter 6 ou mais caracteres

en: Password recovery requested
pt: Foi solicitada a recuperação da senh

en: Password saved.
pt: A senha foi salva

en: Passwords don't match.
pt: As senhas não coincidem

en: People
pt: Pessoa

en: People %s subscribes to
pt: Pessoas que %s assin

en: People Search
pt: Procurar Pessoa

en: People search
pt: Procurar pessoa

en: People subscribed to %s
pt: Assinantes de %

en: Personal
pt: Pessoa

en: Personal message
pt: Mensagem pessoa

en: Personal profile and friends timeline
pt: Perfil pessoal e mensagens dos amigo

en: Phone number, no punctuation or spaces, with area code
pt: Número de telefone, sem pontuação ou espaços, com código de áre

en: Pick a square area of the image to be your avatar
pt: Selecione uma área quadrada da imagem para ser seu avata

en: Please check these details to make sure
pt: Por favor, verifique estes detalhes para ter certeza que

en: Please check these details to make sure that you want to subscribe to this user's notices. If you didn't just ask to subscribe to someone's notices, click "Cancel".
pt: Por favor, verifique estes detalhes para ter certeza que você quer seguir as mensagens deste usuário. Se você não solicitou seguir as mensagens de alguém, clique em "Cancelar"

en: Popular
pt: Popula

en: Popular notices
pt: Mensagens populare

en: Popular notices, page %d
pt: Mensagens populares, pág. %

en: Post a notice when my Jabber/GTalk status changes.
pt: Publicar uma mensagem quando eu mudar de status no Jabber/GTalk

en: Preferences
pt: Preferência

en: Preferences saved.
pt: As preferências foram salvas

en: Preferred language
pt: Idioma preferencia

en: Preview
pt: Visualizaçã

en: Primary site navigation
pt: Navegação primária no sit

en: Privacy
pt: Privacidad

en: Problem saving notice.
pt: Problema ao salvar a mensagem

en: Problem saving notice. Unknown user.
pt: Problema no salvamento da mensagem. Usuário desconhecido

en: Profile
pt: Perfi

en: Profile URL
pt: URL do Perfi

en: Profile settings
pt: Configurações do perfi

en: Profile unknown
pt: Perfil desconhecid

en: Public
pt: Públic

en: Public Stream Feed
pt: Feed de mensagens pública

en: Public timeline
pt: Mensagens pública

en: Publish a MicroID for my Jabber/GTalk address.
pt: Publique um MicroID para meu endereço de Jabber/Gtalk

en: Publish a MicroID for my email address.
pt: Publique um MicroID para meu endereço de e-mail

en: Published
pt: Publicad

en: Recent Tags
pt: Tags recente

en: Recent tags
pt: Etiquetas recente

en: Recipient user not found.
pt: O usuário destinatário não foi encontrado

en: Recover
pt: Recupera

en: Recover password
pt: Recuperar a senh

en: Recovery code for unknown user.
pt: Código de recuperação para usuário desconhecido

en: Register
pt: Registra

en: Registration not allowed.
pt: Não é permitido o registro

en: Registration successful
pt: Registro realizado com sucess

en: Reject
pt: Recusa

en: Remember me
pt: Lembrar neste computado

en: Remote profile with no matching profile
pt: Perfil remoto sem referencia loca

en: Remote subscribe
pt: Assinatura remot

en: Remove OpenID
pt: Remover OpenI

en: Removing your only OpenID would make it impossible to log in!
pt: Será impossível logar-se caso você remova a sua única OpenID!

en: Removing your only OpenID would make it impossible to log in! If you need to remove it, add another OpenID first.
pt: Remover a sua única OpenID pode fazer com que seja impossível você logar-se novamente! Se deseja realmente removê-la, adicione outra OpenID antes

en: Replies
pt: Resposta

en: Replies to %s
pt: Respostas para %

en: Reply
pt: Responde

en: Reply to this notice
pt: Responder a esta mensage

en: Reset
pt: Restaura

en: Reset password
pt: Restaurar a senh

en: SMS
pt: SM

en: SMS Phone number
pt: Telefone para SM

en: SMS Settings
pt: Configuração de SM

en: SMS confirmation
pt: Confirmação de SM

en: Same as password above
pt: Igual à senha acim

en: Same as password above. Required.
pt: Igual à senha acima. Obrigatório

en: Save
pt: Salva

en: Search
pt: Procura

en: Search Stream Feed
pt: Procurar no fluxo de mensagen

en: Search for notices on %%site.name%% by their contents. Separate search terms by spaces; they must be 3 characters or more.
pt: Procurar mensagens em %%site.name%% por seu conteúdo. Separe os termos da busca com espaços; eles devem ter 3 caracteres ou mais

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests.
pt: Procurar por pessoas no %%site.name%% pelo seu nome, localização ou interesses.

en: Search for people on %%site.name%% by their name, location, or interests. Separate the terms by spaces; they must be 3 characters or more.
pt: Procurar por pessoas em %%site.name%% por seus nomes, localidade ou interesses. Separe os termos da busca com espaços; eles devem ter 3 caracteres ou mais

en: Search for people or text
pt: Pesquisar por pessoa ou text

en: Select a carrier
pt: Selecione uma operador

en: Send
pt: Envia

en: Send "@" replies to Facebook.
pt: Enviar respostas "@" para o Facebook

en: Send a direct notice
pt: Enviar uma mensagem diret

en: Send a message
pt: Enviar uma mensage

en: Send a notice
pt: Enviar uma mensage

en: Send a nudge to this user
pt: Chame a atenção deste usuári

en: Send email to this address to post new notices.
pt: Envie e-mails para esse endereço para publicar novas mensagens

en: Send invitations
pt: Enviar convite

en: Send local "@" replies to Twitter.
pt: Enviar respostas "@" locais para o Twitter

en: Send me email when someone
pt: Envie-me um e-mail quando alguém

en: Send me email when someone adds my notice as a favorite.
pt: Envie-me um e-mail quando alguém adicionar alguma mensagem minha como favorita

en: Send me email when someone sends me a private message.
pt: Envie-me um e-mail quando alguém enviar-me uma mensagem particular

en: Send me notices of new subscriptions through email.
pt: Envie-me notificações de novos assinantes por e-mail

en: Send me notices through Jabber/GTalk.
pt: Envie-me as mensagens via Jabber/GTalk

en: Send me notices through SMS; I understand I may incur exorbitant charges from my carrier.
pt: Envie-me mensagens via SMS. Eu compreendo que isso pode gerar cobranças exorbitantes da minha operadora

en: Send me replies through Jabber/GTalk from people I'm not subscribed to.
pt: Envie-me respostas de pessoas que eu não estou seguindo através do Jabber/GTalk

en: Server error - couldn't get user!
pt: Erro no servidor - não foi possível obter o usuário

en: Service
pt: Serviç

en: Settings
pt: Configuraçõe

en: Settings saved.
pt: As configurações foram salvas

en: Showing most popular tags from the last week
pt: Exibindo as tags mais populares da última seman

en: Sign up for a new account
pt: Cadastre-se para uma nova cont

en: Skip
pt: Pula

en: Someone else already has this OpenID.
pt: Alguém já está usando esta OpenID

en: Something weird happened.
pt: Aconteceu alguma coisa estranha..

en: Sorry, no incoming email allowed.
pt: Desculpe-me, mas não é permitido o recebimento de emails

en: Sorry, only invited people can register.
pt: Desculpe, somente convidados podem se registrar

en: Sorry, that is not your incoming email address.
pt: Desculpe-me, mas este não é seu endereço de e-mail para recebimento

en: Sorry, this command is not yet implemented.
pt: Desculpe, mas esse comando ainda não foi implementado

en: Source
pt: Font

en: Specify the name of the user to subscribe to
pt: Especifique o nome do usuário que será assinad

en: Specify the name of the user to unsubscribe from
pt: Especifique o nome do usuário que deixará de ser assinad

en: Statistics
pt: Estatística

en: Stored OpenID not found.
pt: O OpenID armazenado não foi encontrado

en: Subscribe
pt: Assina

en: Subscribe to my Twitter friends here.
pt: Assinar meus amigos do Twitter aqui

en: Subscribe to this user
pt: Assinar este usuári

en: Subscribed
pt: Assinad

en: Subscribed to %s
pt: Efetuada a assinatura de %

en: Subscribers
pt: Assinante

en: Subscription authorized
pt: A assinatura foi autorizad

en: Subscription rejected
pt: A assinatura foi recusad

en: Subscriptions
pt: Assinatura

en: Subscriptions: %1$s
pt: Assinaturas: %1$s

en: Sync preferences
pt: Preferências de sincronizaçã

en: Sync preferences saved.
pt: As preferências de sincronização foram salvas

en: System error uploading file.
pt: Erro no sistema durante o envio do arquivo

en: Tag
pt: Etiquet

en: Tag %s
pt: Tag %

en: Tags
pt: Tag

en: Tags for this user (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
pt: Etiquetas desse usuário (letras, números, -, ., e _), separadas por vírgulas ou espaço

en: Tags for yourself (letters, numbers, -, ., and _), comma- or space- separated
pt: Suas etiquetas (letras, números, -, ., e _), separadas por vírgulas ou espaço

en: Tags in %s group's notices
pt: Etiquetas nas mensagens do grupo %

en: Tags in %s's notices
pt: Etiquetas nas mensagens de %

en: Text search
pt: Procurar por text

en: Thanks for inviting your friends to use %s
pt: Obrigado por convidar seus amigos para usar o %

en: That OpenID does not belong to you.
pt: Essa OpenID não pertence à você

en: That address has already been confirmed.
pt: Esse endereço já foi confirmado

en: That confirmation code is not for you!
pt: Esse código de confirmação não é seu

en: That email address already belongs
pt: Esse endereço de e-mail já pertence

en: That email address already belongs to another user.
pt: Esse endereço de e-mail já pertence à outro usuário

en: That file is too big.
pt: Esse arquivo é muito grande

en: That is already your Jabber ID.
pt: Essa já é sua ID do Jabber

en: That is already your email address.
pt: Esse já é seu endereço de e-mail

en: That is already your phone number.
pt: Esse já é seu número de telefone

en: That is not your Jabber ID.
pt: Essa não é sua ID do Jabber

en: That is not your Twitter account.
pt: Essa não é a sua conta no Twitter

en: That is not your email address.
pt: Esse não é seu endereço de email

en: That is not your phone number.
pt: Esse não é seu número de telefone

en: That is the wrong IM address.
pt: Isso é um endereço de IM errado

en: That is the wrong confirmation number.
pt: Isso é um número de confirmação errado

en: That phone number already belongs to another user.
pt: Esse número de telefone já pertence à outro usuário

en: That user has blocked you from subscribing.
pt: Esse usuário bloqueou o seu pedido de assinatura

en: That's a local profile! Login to subscribe.
pt: Esse é um perfil local! Autentique-se para assinar

en: That's too long. Max message size is 140 chars.
pt: Muito extenso. O tamanho máximo das mensagens é 140 caracteres

en: That's too long. Max notice size is 140 chars.
pt: Está muito extenso. O tamanho máximo é de 140 caracteres

en: That's too long. Max notice size is 255 chars.
pt: Está muito extenso. O tamanho máximo é de 255 caracteres

en: The address "%s" has been
pt: O endereço "%s" foi

en: The address "%s" has been confirmed for your account.
pt: O endereço "%s" foi confirmado para sua conta

en: The address was removed.
pt: O endereço foi removido

en: The most popular notices on the site right now.
pt: As etiquetas mais populares no site agora

en: The subscription has been authorized, but no
pt: A assinatura foi autorizada

en: The subscription has been authorized, but no callback URL was passed. Check with the site's instructions for details on how to authorize the subscription. Your subscription token is:
pt: A assinatura foi autorizada, mas não foi informada nenhuma URL de retorno. Verifique as instruções do site para detalhes sobre como autorizar a assinatura. Seu token de assinatura é

en: The subscription has been rejected, but no
pt: A assinatura foi recusada, mas não

en: The subscription has been rejected, but no callback URL was passed. Check with the site's instructions for details on how to fully reject the subscription.
pt: A assinatura foi rejeitada, mas não foi informada nenhuma URL de retorno. Verifique as instruções do site para maiores detalhes em como rejeitar completamente a assinatura

en: There was a problem saving your sync preferences!
pt: Ocorreu um problema durante o salvamento das suas preferências de sincronização

en: There was a problem with your session token.
pt: Ocorreu um problema com o seu token de sessão. Tente novamente, por favor

en: There was a problem with your session token.
pt: Ocorreu um problema com o seu token de sessão.

en: There was a problem with your session token. Try again, please.
pt: Ocorreu um problema com o seu token de sessão. Tente novamente, por favor

en: These are the people who listen to %s's notices.
pt: Estas são as pessoas que acompanham as mensagens de %s

en: These are the people who listen to your notices.
pt: Estas são as pessoas que acompanham as suas mensagens

en: These are the people whose notices %s listens to.
pt: Estas são as pessoas cujas mensagens %s acompanha

en: These are the people whose notices you listen to.
pt: Estas são as pessoas cujas mensagens você acompanha

en: These are users who have tagged themselves "%s"
pt: Esses são os usuários que se auto-etiquetaram como "%s"

en: These people are already users and you were automatically subscribed to them:
pt: Estas pessoas já são usuárias e você as acompanha automaticamente

en: This confirmation code is too old.
pt: Esse código de confirmação é muito antigo.

en: This confirmation code is too old. Please start again.
pt: Este código de confirmação é muito antigo. Por favor inicie novamente

en: This form should automatically submit itself.
pt: Este formulário deve enviar-se automaticamente.

en: This form should automatically submit itself. If not, click the submit button to go to your OpenID provider.
pt: Este formulário deve enviar-se automaticamente. Caso isso não ocorra, clique no botão "Enviar" para ir para seu provedor de OpenID

en: This is %%site.name%%, a [micro-blogging](http://en.wikipedia.org/wiki/Micro-blogging) service
pt: Este é %%site.name%%, um serviço de [micro-blogging](http://pt.wikipedia.org/wiki/Microblogging

en: This is the first time you've logged into %s so we must connect your OpenID to a local account. You can either create a new account, or connect with your existing account, if you have one.
pt: Esta é a primeira vez que você autenticou-se em %s. Por isso nós precisamos conectar sua OpenID a uma conta local. Você pode criar uma conta nova, ou conectar a uma conta sua já existente, caso tenha uma

en: This is your inbox, which lists your incoming private messages.
pt: Essa é a sua caixa de mensagens recebidas, que lista as mensagens particulares que você recebeu

en: This is your outbox, which lists private messages you have sent.
pt: Essa é a sua caixa de mensagens enviadas, que lista as mensagens particulares que você enviou

en: This method requires a POST or DELETE.
pt: Este método requer POSTAGEM ou EXCLUSÃO

en: This method requires a POST.
pt: Este método requer um POST

en: This notice is already a favorite!
pt: Essa mensagem já é uma favorita

en: This notice is not a favorite!
pt: Essa mensagem não é uma favorita

en: This page is not available in a
pt: Esta página não está disponível em um

en: This page is not available in a media type you accept
pt: Esta página não está disponível em um tipo de mídia que você aceit

en: This user doesn't allow nudges or hasn't confirmed or set his email yet.
pt: Esse usuário não permite ser chamado à atenção ou ainda não confirmou ou configurou seu e-mail

en: Timezone
pt: Fuso horári

en: Timezone not selected.
pt: O fuso horário não foi selecionado

en: To
pt: Par

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%),
pt: Para seguir alguem, você pode [autenticar-se](%%action.login%%)

en: To subscribe, you can [login](%%action.login%%), or [register](%%action.register%%) a new  account. If you already have an account  on a [compatible microblogging site](%%doc.openmublog%%),  enter your profile URL below.
pt: Para assinar, você pode [autenticar-se](%%action.login%%), ou [registrar](%%action.register%%) uma nova conta. Se você já tem uma conta em um [site de microblogagem compatível](%%doc.openmublog%%), informe a URL do seu perfil abaixo

en: To use the %s Facebook Application you need to login
pt: Para usar a Aplicação do Facebook %s você precisa autenticar-s

en: Too many notices too fast; take a breather and post again in a few minutes.
pt: Muitas mensagens em um período curto de tempo; dê uma respirada e publique novamente daqui a alguns minutos

en: Top posters
pt: Quem mais public

en: Twitter
pt: Twitte

en: Twitter Account
pt: Conta do Twitte

en: Twitter Friends
pt: Amigos do Twitte

en: Twitter Password
pt: Senha do Twitte

en: Twitter Username
pt: Nome de usuário do Twitte

en: Twitter account removed.
pt: A conta do Twitter foi removida

en: Twitter integration options
pt: Opções de integração com o Twitte

en: Twitter password
pt: Senha do Twitte

en: Twitter preferences saved.
pt: As preferências do Twitter foram salvas

en: Twitter settings
pt: Configurações do Twitte

en: Twitter settings saved.
pt: As configurações do Twitter foram salvas

en: Twitter user name
pt: Nome de usuário do Twitte

en: Two user ids or screen_names must be supplied.
pt: Duas IDs de usuário ou screen_names devem ser informados

en: URL Auto-shortening
pt: Encolhimento automático de UR

en: URL of the homepage or blog of the group or topic
pt: URL para seu site, blog ou perfil em outro sit

en: URL of your homepage, blog, or profile on another site
pt: URL do seu site, blog ou perfil em outro sit

en: URL of your profile on another compatible microblogging service
pt: URL do seu perfil em outro serviço de microblogagem compatíve

en: URL shortening service is too long (max 50 chars).
pt: O serviço de encolhimento de URL é muito extenso (máx. 50 caracteres)

en: Unable to retrieve account information
pt: Não foi possível obter informações da cont

en: Unable to retrieve account information for "%s" from Twitter.
pt: Não foi possível obter as informações da conta "%s" no Twitter

en: Unable to save your Twitter settings!
pt: Não foi possível salvar suas configurações do Twitter

en: Unblock
pt: Desbloquea

en: Unblock this user
pt: Desbloquear este usuári

en: Unblock user failed.
pt: Não foi possível desbloquear o usuário

en: Unexpected form submission.
pt: Submissão inesperada de formulário

en: Unexpected password reset.
pt: Restauração inesperada da senha

en: Unknown action
pt: Ação desconhecid

en: Unknown file type
pt: Tipo de arquivo desconhecid

en: Unknown version of OMB protocol.
pt: Versão desconhecida do protocolo OMB

en: Unless otherwise specified, contents of this site are copyright by the contributors and available under the
pt: Caso não seja especificado, os colaboradores deste site possuem direito autoral sobre seu conteúdo e ele está disponível so

en: Unrecognized address type %s
pt: Tipo de endereço %s desconhecid

en: Unsubscribe
pt: Cancela

en: Unsubscribe from this user
pt: Cancelar a assinatura deste usuári

en: Unsubscribed
pt: Cancelad

en: Unsubscribed from %s
pt: Cancelada a assinatura de %

en: Unsupported OMB version
pt: Versão do OMB não suportad

en: Unsupported image file format.
pt: Formato de imagem não suportado

en: Untitled page
pt: Página sem títul

en: Untitled section
pt: Seção sem títul

en: Updates by SMS
pt: Atualizações via SM

en: Updates by instant messenger (IM)
pt: Atualizações via instant messenger (IM

en: Updates from %1$s and friends on %2$s!
pt: Atualizações de %1$s e amigos no %2$s

en: Updates from %1$s on %2$s!
pt: Atualizações de %1$s no %2$s

en: Upload
pt: Envia

en: Upload a new "avatar" (user image) here. You can't edit the picture after you upload it, so make sure it's more or less square. It must be under the site license, also. Use a picture that belongs to you and that you want to share.
pt: Envie um novo "avatar" (imagem do usuário) aqui. Você não poderá editar a imagem depois que enviar, então certifique-se que o formato dela esteja mais ou menos quadrada. Ela deve estar sob a mesma licença do site. Use uma imagem que pertença a você e que você queira compartilhar

en: Upload a new profile image
pt: Envie uma nova imagem para o seu perfi

en: Upload an avatar
pt: Enviar um avata

en: Use this form to add tags to your subscribers or subscriptions.
pt: Use esse formulário para adicionar etiquetas aos seus assinantes ou assinados

en: Use this form to edit the group.
pt: Use esse formulário para editar o grupo

en: Use this form to invite your friends and colleagues to use this service.
pt: Use esse formulário para convidar seus amigos e colegas para usar este serviço

en: Used only for updates, announcements, and password recovery
pt: Usado apenas para atualizações, anúncios e recuperações de senh

en: User
pt: Usuári

en: User being listened to doesn't exist.
pt: O usuário que está está sendo acompanhado não existe

en: User groups
pt: Grupos de usuári

en: User has blocked you.
pt: O usuário bloqueou você

en: User has no last notice
pt: O usuário não tem uma "última mensagem

en: User has no profile.
pt: O usuário não tem perfil

en: User nickname
pt: Apelido do usuári

en: User not found.
pt: Usuário não encontrado

en: User without matching profile
pt: Usuário sem um perfil correspondent

en: User without matching profile in system.
pt: Usuário sem um perfil correspondente no sistema

en: Username must have only numbers,
pt: Nome de usuário deve ter números

en: Username must have only numbers, upper- and lowercase letters, and underscore (_). 15 chars max.
pt: O nome de usuário pode ter, no máximo, 15 caracteres, sendo eles números, letras maiúsculas e minúsculas e sublinhado (_)

en: Users self-tagged with %s - page %d
pt: Usuários auto-etiquetados com %s - pág. %

en: What timezone are you normally in?
pt: Em que fuso horário você normalmente está

en: What's up, %s?
pt: E aí, %s

en: Where you are, like "City, State (or Region), Country"
pt: Onde você está, ex: "cidade, estado (ou região), país

en: Wrong image type for '%s'
pt: Tipo de imagem errado para '%s

en: Wrong size image at '%s'
pt: Tamanho da imagem errada em '%s

en: Yes
pt: Si

en: You already have this OpenID!
pt: Você já tem esta OpenID

en: You are about to permanently delete a notice.
pt: Você está prestes a apagar permanentemente uma mensagem.

en: You are about to permanently delete a notice.  Once this is done, it cannot be undone.
pt: Você está prestes a apagar permanentemente uma mensagem. Isso não poderá ser desfeito

en: You are already logged in!
pt: Você já está logado

en: You are already subscribed to these users:
pt: Você já está assinando esses usuários

en: You are banned from posting notices on this site.
pt: Você foi banido de publicar mensagens nesse site

en: You are not friends with the specified user.
pt: Você não é amigo do usuário especificado

en: You are not subscribed to that profile.
pt: Você não está assinando esse perfil

en: You can change your password here. Choose a good one!
pt: Você pode alterar sua senha aqui. Faça uma boa escolha

en: You can create a new account to start posting notices.
pt: Você pode criar uma nova conta para começar a publicar mensagens

en: You can only tag people you are subscribed to or who are subscribed to you.
pt: Você só pode etiquetar pessoas às quais assina ou que assinam você

en: You can receive SMS messages through email from %%site.name%%.
pt: Você pode receber mensagens SMS do %%site.name%% através do e-mail

en: You can remove an OpenID from your account
pt: Você pode remover uma OpenID da sua conta

en: You can remove an OpenID from your account by clicking the button marked "Remove".
pt: Você pode remover uma OpenID da sua conta, clicando no botão "Remover"

en: You can send and receive notices through Jabber/GTalk [instant messages](%%doc.im%%). Configure your address and settings below.
pt: Você pode enviar e receber mensagens através dos [instant messages](%%doc.im%%) Jabber/GTalk. Configure seu endereço e opções abaixo

en: You can update your personal profile info here
pt: Você pode atualizar as informações do seu perfil pessoal aqui

en: You can update your personal profile info here so people know more about you.
pt: Você pode atualizar suas informações pessoais aqui, para que as pessoas saibam mais sobre você

en: You can upload your personal avatar.
pt: Você pode enviar seu avatar pessoal

en: You can use the local subscription!
pt: Você pode usar a assinatura local

en: You can't register if you don't agree to the license.
pt: Você não pode se registrar se não aceitar a licença

en: You can't send a message to this user.
pt: Você não pode enviar uma mensagem para esse usuário

en: You did not send us that profile
pt: Você não nos enviou esse perfi

en: You have a new posting address on %1$s.
pt: Você tem um novo endereço para publicação no %1$s.

en: You have a new posting address on %1$s.
    
    Send email to %2$s to post new messages.
    
    More email instructions at %3$s.
    
    Faithfully yours,
    %4$s
pt: Você tem um novo endereço para publicação no %1$s.
    
    Para publicar novas mensagens, envie e-mails para %2$s .
    
    Mais instruções em %3$s.
    
    Atenciosamente,
    %4$

en: You have already blocked this user.
pt: Você já bloqueou esse usuário

en: You have been invited to %s
pt: Você foi convidado por %

en: You may not delete another user's status.
pt: Você não pode apagar o status de outro usuário

en: You must be an admin to edit the group
pt: Você deve ser o administrador do grupo para editá-l

en: You must be logged in to create a group.
pt: Você deve estar logado para criar um grupo

en: You must be logged in to invite other users to use %s
pt: Você deve estar logado para convidar outros usuários para usar o %

en: You will be notified when your invitees accept the invitation and register on the site. Thanks for growing the community!
pt: Você será notificado assim que seus convidados aceitarem o convite e se registrarem neste site. Obrigado por aumentar a comunidade

en: You've been identified. Enter a
pt: Você foi identificado. Digite um

en: You've been identified. Enter a  new password below.
pt: Você foi identificado. Informe uma nova senha abaixo

en: You've been nudged by %s
pt: Você teve a atenção chamada por %

en: Your OpenID URL
pt: Sua URL de OpenI

en: Your incoming messages
pt: Suas mensagens recebida

en: Your nickname on this server,
pt: Seu apelido nesse servidor,

en: Your nickname on this server, or your registered email address.
pt: Seu apelido neste servidor, ou seu e-mail registrado

en: Your sent messages
pt: Suas mensagens enviada

en: [OpenID](%%doc.openid%%) lets you log into many sites
pt: A [OpenID](%%doc.openid%%) permite que você logue-se em vários site

en: [OpenID](%%doc.openid%%) lets you log into many sites  with the same user account.  Manage your associated OpenIDs from here.
pt: A [OpenID](%%doc.openid%%) permite que você autentique-se em vários sites com a mesma conta de usuário. Gerencie suas OpenIDs associadas aqui

en: a few seconds ago
pt: segundos atrá

en: about %d days ago
pt: %d dias atrá

en: about %d hours ago
pt: %d horas atrá

en: about %d minutes ago
pt: %d mins atrá

en: about %d months ago
pt: %d meses atrá

en: about a day ago
pt: 1 dia atrá

en: about a minute ago
pt: 1 min atrá

en: about a month ago
pt: 1 mês atrá

en: about a year ago
pt: 1 ano atrá

en: about an hour ago
pt: 1 hora atrá

en: delete
pt: exclui

en: description is too long (max 140 chars).
pt: descrição muito extensa (máximo 140 caracteres)

en: in reply to
pt: em resposta �

en: in reply to...
pt: em resposta à..

en: reply
pt: responde

en: same as password above
pt: igual à senha acim

en: unsupported file type
pt: tipo de arquivo não suportad

en: « After
pt: « Posteriore
